Info Muusika Sõnad Artiklid Fotod

1994 - 1996
INFO
ULTRA-MID oli 90ndate tipp-DJ Antti Indov'i muusikaprojekt, kus naishääleks oli tunnustatud jazzlaulja Reet Kromel. Osalesid veel taustalauljad ja kaunid tantsutüdrukud.
ULTRA-MID astus avalikkuse ette 1995 aasta algul, mil ettekandmisele tuli kaks uut lugu: "TAGASI SU JUURDE" (Pärnu ja Saaremaa edetabelites I-kohal ning R2 playlistis) ja "MEIE MEES" (CD singel). Suvel lisandus "MIS ON ARMASTUS" (Eesti Hit 4 CD ja helikassett) ja sügisel "EI TEA (kas on mul päevad)" (Eesti Hit 5 CD ja helikassett). Kõikidest lugudest valmis mitu erinevat versiooni.
ULTRA-MID kutsuti koheselt kontsert-tuuridele. Esineti koos Propelleri, HappyMan'i, Pantera, Kalle ja Astraga. Iga nädal oli mitu etteastet ja esineti täismajadele.
Muusika valmis ja instrumendid mängiti sisse Antti Indov'i kesklinna kodustuudios "Sultan Studio". Laulmine ja masterdamine tehti algul Tallinna Linnahalli stuudios ja hiljem Orbital Vox Stuudios.VIITEDMUUSIKASTUUDIO

"SULTAN" kodustuudio tehnika: 1994-1996

SÕNAD"Tagasi Su Juurde"
Tulen tagasi su juurde!
Su suurde jätsin maha oma süütuse mis mõttetu näis :)
Palun suudle veel neid huuli ... "neid huuli" ...
ja kõike muudki mis on maasikaid täis

Olen ennast andnud sulle, ainult Sulle!
Ning ma tean, et armastan vaid ainult Sind
Kas veel leidub kuskil hulle? "Neid hulle"!?
Kes nõus endast andma kõike ainult sul'

Ei-je-je-je-je-je-jeee
Je-je-je-je-je-je-jeee
Uuuuuuu....

Mina olengi see mees, kel' korraga yx naine
Ning seksimise ajal olnud alati kaine,
Mina olengi see mees, mina olengi see MEES,
Mina olengi, mina olengi, mina olengi SEE mees!

Tulen tagasi su juurde!
Su juurde jätsin maha oma süütuse mis mõttetu näis :)
Palun suudle veel neid huuli ... "neid huuli" ...
ja kõike muudki mis on maasikaid täis

Olen ennast andnud sulle, ainult Sulle!
Ning ma tean, et armastan vaid ainult Sind
Kas veel leidub kuskil hulle? "Neid hulle"!?
Kes nõus endast andma kõike ainult sul'

Ei-je-je-je-je-je-jeee
Je-je-je-je-je-je-jeee
Uuuuuuu....
Ei-je-je-je-je-je-jeee
Je-je-je-je-je-je-jeee

Sõnad ja muusika: Antti Indov
"Meie mees"
See on "Meie Mees", meie mees seal BMW-s
Tal käes m'dibiil ja prillid ees
Ta ajab tähtsaid asju, asju tähtsaid WC-s
Tal taskus kott kus cocaine sees

See on "Meie Mees", meie mees seal BMW-s
Tal käes m'dibiil ja prillid ees
Ta ajab tähtsaid asju, asju tähtsaid WC-s
On põues Colt dum-dum'id sees

Ref: Mulle meeldib, mulle meeldib öö
Mis on "täis", mis täis on tööd!
Mulle meeldib, mulle meeldib "kaif"
See vist ongi "life"?

Mulle meeldib, mulle meeldib öö
Mis on "täis", mis täis on tööd!
Mulle meeldib, mulle meeldib "kaif"
See vist ongi "life"?

Sõnad ja muusika: Antti Indov
"Mis on armastus?"
Ma armastan ju ainult Sind
Sa ütle mulle oma hind
Ma tahan minna sinuga
nüüd jah kohe ...

Nüüd armastan ka mina Sind
on suureks kasvanud mu rind
Sa tea, et olen Sinuga
nii hinge kui oma kehaga

Ma olen kuulnud, mis on armastus
ning tunda saanud, mis on igatsus
Su järel jooksnud olen mööda teid
no millal kätte Su saan?
Kas üldse näha sind võib?

Armastan sind alati!
Ja oma elu lõpuni
tahan olla sinuga!
Sinuga on olla hea :)

Sõnad ja muusika: Antti Indov
"Ei tea" (kas on mul päevad?)
Ei tea?
Kas on mul päevad? Head! Või...?
Ei tea? Ei tea ..., ei tea ...
Ei tea?
Kas on mul päevad? Halvad!
Ei tea? Ei tea ..., ei tea ...

Kuule! Sa kasutada võiksid spiraali
Või hoopiski kummile eelistada anaali
Võiksid teha süsti
Alla neelata mitu tabletti
Veel ohutum kindlasti
aga oleks teha minetti
Pole miski siin kindel
kui paned mitmel rindel
Pole armastus see
mida osta saab veel
Oled paljas mängukann
keda homme enam ei tunta
Sind vajatakse kui nälg käes
ning kedagi muud pole võtta

Ma lootes ringi veel käin ...
Ja kõik nii mõttetu näib ...
Kas leian sõbra nii hea?
Kes mõistaks mind, ma ei tea ...
Ma olen tein'd tubli tööd!
Kõik pikad päevad kui ööd!
Müün'd armastust mis nii hea
Kas õige see? Ma ei tea!

Naa-na-na-na-naa
Nanna-na-na-na-naa
Naa-na-na-na-naa
Nanna-na-naa
Naa-na-na-na-naa
Nanna-na-na-na-naa
Naa-na-na-na-naa
Nanna-na-naa

Sõnad ja muusika: Antti Indov
ARTIKLID


30.06.1995. - Õhtuleht

Indow teeb muusikat, aga võiks laulmata olla
Antti Indow'il on punane kiki. Kodus kompuuter. Ja ta on proovinud jahti ehitada. Lisaks oli Indow kaheksakümnendate alul punkar, siis diskor ja nüüd teeb muusikat. Siis arvutimuusikat. Oma kodustuudios. Koos Reet Kromeliga ühisprojektis ULTRA-MID. Mille esimest konservi esitleti ammu, üleeile. Õhtul. Baaris. Shampanjaga. "Õieti on projekt alles kaks kuud vana," ütles Indow "Õhtulehele". "Mais tegime kaks edetabelisse pürgivat lugu ja nüüd said need lasersinglina valmis. Muide on see esimene lasersingel Eestis, kus on märgitud ka biidid (minutis)." "Kavereid (inglise sõnast cover, muudetud koopia mõnest varasemast laulust vms.) me ei tee, kõik - nii sõnad kui muusika - on enda tehtud." Diskor teenis kunagi õndsal nõukogudeajal. Siis maksti 98 kopikat tunnis. "Mul oli teine kategooria," kinnitas Indow mõnevõrra uhkelt "Õhtulehele". "Neid mehi pole enam palju jäänud, keda omal ajal tarifitseeriti." Kuid diskoritöö tundus staatiline ning Indow hakkas ansamblitega sehkendama, ise laule arvutil miksima ning nüüd on juba mõnda aega eri kujul Eesti mitmes soosingutabelis viibinud. Arvutimuusika tegemine on igal juhul huvitavam kui diskopuldi taga istumine, ja kui on korralik tüdrukuterühm taustal tantsu vehkimas, siis pääseb ka sellise valmishelindiga suurepäraselt kontserdisaalis püüne peale. "Noh, see nüüd ka eriti raha sisse ei too, kui ära tüdinen, siis hakkan näiteks poliitikaga tegelema," ütles ta ja jagas hulgale noortele diskoritele nänni ehk vastvalminud laserplaati.

PLAAT sisaldab nagu singel ikka vaid kaks laulu. Küll kokku viies variandis. Tuttavaim on "Tagasi Su Juurde", mis hakkab peas korduma ja tõenäoliselt on kõige meeldivam kuulamiseks esimesel üksikul õhtul pärast tormilist armuööd. Kui oled väga noor, siis on lööklaulu tantsumix parim, kui veidi vanem, siis ehk jääb kõrv peatuma ka aeglasema variandi juures. On ka jungleversioon, aga kardetavasti on seda tüüpi lobistamise ja jubalatamise huvilisi pisut vähem kui praeguse tantsutümpsu austajaid. Enamasti jazziga tuntuks saanud Reet Kromel on hea, fine, suurepärane. Kui aga sisse astub meeslaulja Antti Indow ise, siis on asi kehvem. Sorry, sest üldiselt Eesti kena keskmise või pisut parema plaadi rikub amatöörlik laul paljus ära küll. On hea, kui lööklaulus pole liialt uut ja kui seal on ka mõned meldivad sõnad, mida võid, kui on meeleolu ja vastavas naivistlikus tundepuhangus viibid, ka kaasa ümiseda. Maailmas on muidugi hulk paremat muusikat, kuid ega Ultra-Mid nii kodukootud ka ole, et teist korda ei kuulaks. Eriti, kui oled tavalist tabelimuusikat kuulates juba süütuse kaotanud ja tead, milliseid maasikaid seal enamasti pakutakse.

Tõnis Erilaid04.07.1995. - Postinael

Esitlus "Tagasi su juurde"
Pisut hämar ruum, muusika vaikselt taustaks mängimas, pikk kaetud laud - suur tort, shampusepudelid ja pokaalid. Naervad, rõõmsad, mõtlikud ja äraoleval ilmel inimesed - just täpselt selline oli üldmulje, astudes kolmapäeval 28. juunil sisse Vana Valguse baari, kus toimus Ultra-Mid'i singli "Tagasi Su Juurde" presentatsioon.
Niisiis, täpselt kell kuus avas hr. Indow shampusepudeli ning teatas tagasihoidlikult, et tal on täna ka muuseas sünnipäev, mille peale suur seltskond kiiresti vabandaval ilmel õnnitlusi jagama asus.
Lõpuks istusid kõik justkui kuskil kuningakojas pika laua taga ning Antti palus kõigil end tutvustada ja rääkida, kus ta oma külalistega oli esmakordselt kohtunud - kohtumispaigad jagunesid põhiliselt kaheks - kas siis kuskil baarides diskot tehes või plaadipoes.
Pärast lühivestlust, nostalgiaminuteid ning heietusi: "Oh, olid need alles ajad...", lõikas Reet Kromel (kes kuulub samuti Ultra-Mid'i ühisprojekti) lahti suure tordi - seda momenti olid juba nähtavasti kaua oodatud, sest sedamaid oli pisikest rüselemist laua ümber näha. Kõik tahtsid sellest oivalise väljanägemisega tordist tükikest saada. Kui tavaliselt ilusate inimeste ja asjadega kehtib seadus, et et ega nad ise midagi väärt ei ole, siis tort oli täiesti tasakaalus oma välimise iluga... Kuid see selleks.
Indow rääkis, et sügisel on oodata uut plaati ning, et ideesid pidi tal olema sama palju, kui jõuluvana aastas kirju saab. Mees tutvustas ka oma isa, öeldes, et tänu sellele, et ta isale ükski tema algvariandis tehtud lugu ei meeldinud, saidki laulud paremaks. Eks see ole vana tõde, et kriitika, olgu see siis negatiivne või positiivne, on alati omal kohal ja tuleb kasuks ning hr. Indow ei peljanud seda tõtt välja öelda.
Nüüd pisut singlist endast. Sisaldab ta kahte lugu - "Tagasi Su Juurde", millest on plaadil 3 eri varianti - dance remix, slow edit ja jungle version. Teiseks lauluks, millest on tehtud rave mix ja radio edit on lugu "Meie Mees". Kokku on CD-l 5 pala.
Selge on see, et kõigil meie elus on suurpäevi ning mõistagi oli 28. juuni nii Reet Kromel'ile ja Antti Indow'ile tähtsaks päevaks...

Stella K. Klaus07.07.1995. - Eesti Ekspress

Indow on meie mees?
Aidem Pot on taas valinud laiema tee ja sealhulgas kõik õigused reserveerinud. Tõenäoliselt õnnestub neil see muusika ka maha müüa. Ehkki eesti raffas on nõus oma diskorõõmude eest kokkuvõttes üsna soolast hinda maksma, on selliseid bände juba liiga palju. Ja vaevalt käesolev, üldlabaste diskori-joke'idega (a la anna mullõ oma gaasimaski nummõr) ning hirmkõrgtehnoloogiliste elektroonikaseadmete häbematult põhjaliku loeteluga promo-tsee-dee siinset muusikatarbimise konjuktuuri oluliselt muudab või mõjutab.
Ärgem salakem, et seal leiduva kahe loo viis versiooni on tehniliselt täiesti OK. Kui ärgem salakem ka seda, et ilusal läikival ümbrisel millega tehtud? -rubriigis loetletud vahenditega halvemini ei tohikski. Samalt ümbriselt saavad kõik soovijad DJ Indowi mobiiltelefoni numbri.
Kindlasti jõuavad erootilismuusikaline "Tagasi Su Juurde" ja kriitilisrealistlik "Meie Mees" juba peatselt diskoteegikülastajaid rõõmustama. Uskuge mind: Indow on hoolimata tema perekonnanime loetavast kaksis-veest siiski eestlane, mitte poolakas. Tundkem uhkust, et tegemist pole mitte üle mere saabunud tüütu muusikalise rämpsuga, vaid meie mehe loominguga.

Andres Aule15.08.1995. - Postinael

Ultra-Mid = Antti Indow + Reet Kromel
Mõni aeg tegasi üllatasid Reet Kromel ja Antti Indow rahvast lauluga "Tagasi Su Juurde". Peagi lisandus lugu "Meie Mees". Ning siis tuli singel.
Meie intervjuu toimus Antti kodus, mugava nelja seina vahel, ümmargusel laual olid puuviljad, küpsised ja veinipudel. Peab tunnistama, et sel korral oli küllalt raske intervjuud läbi viia, sest iga kord, kui ma mingi küsimuse esitasin, hakkasid Reet ja Antti läbisegi seletama ja kätega vehklema ning oli raskusi olulist tähele panna, ebaolulist välja jätta.
Kellele on teie muusika suunatud?
Reet: "Endale.." Üleüldine naer. Antti muutub siiski pisut tõsisemaks ja lausub, et noortele inimestele.
Küsimuse peale, millal on oodata uut lugu, vastas Antti, et arvutis pidavat olema juba valmis tevelt kuus lugu, aga need pidid õiget aega ootama. "Las eelmised lood kustuvad enne ära. Pole ju mõtet enda lugudel võistelda lasta," lõpetab Antti rõõmsameelselt.
Ning millal uut singlit näeme?
"Singlit enam ei tulegi," on lühike vastus. Antti räägib, et "Tagasi Su Juurde" singleid pidi olema müüdud sada ja kingitud kakssada. Äkki hakkab mees naerma. "Tead, meie singlid on nagu maksevahendid või midagi sellist. Kui me Reedaga kuskile klubisse läheme, ei maksa me mitte rahaga, et sisse pääseda, vaid anname oma singli. Ja jookide eest pole me viimasel ajal maksnud, sest meie, minu ja Reeda maksevahend on "Tagasi Su Juurde."
Miks on teie projekti nimi just Ultra-Mid?
Antti: "Vaata, Ultra tuleneb arvutis olevast muusikakaardist - Gravis Ultra Sound. Mid tuleneb terminist Midi, mis on elektrooniliste muusikainstrumentide suhtlemiskeeleks.
Keda te peate Eestis enda konkurentideks?
Antti: "Meil polegi konkurente. Sellist muusikat, nagu meie teeme, ei tee Eestis mitte keegi teine."
Mida arvate eesti muusika hetkeseisust?
Antti: "Sitt," ja pärast taas puhkenud naeru - "Eks ta ole arenemas. Näiteks aasta, kahe pärast saab seda kindlasti juba võrrelda välismaal tehtava muusikaga." Ning Reet lisab võluva naeratusega: "Meie endi uus materjal on ka kõvasti parem eelmisest." Eesti artistidest ja bändidest hindab Reet Musta Q-d. "Nad on kuidagi nii stiilipuhtad, põnevad ja nooruslikud." "Ning mis põhiline," lisab Antti, "ka neil pole konkurente - nagu meilgi."
Ja mida sina Antti, hindad? pöördun Antti poole.
"Ultra-Midi... Aga muidu... No, Code One on hea. 2 Quick Start'i ja Nancy sound on hea, aga muidu on nad bullshit, sest nad kaverdavad."
Kes teeb Reet Kromelile mingi enne esinemist ning kes annab nõu esinemisriiete osas?
Reet: "Me mingime ise teineteist. Muuseas, tead, kui ilusaks Antti muutub, kui ma ta ära mingin." Antti räägib, et peagi võtavad nad endale stilisti.
Kas millalgi on plaanis ka 7 Vaprasse minna?
"Tead, sellega oli üks õudne jama - ükskord oli juba kokku lepitud, et lähme kella kaheksaks lindistusele. Jõuame siis ETV-sse ja seal öeldakse, et kuna osa bände jäid tulemata, lõpetasime varem ära ja panime asjad kokku. Kohutav suhtumine artistidesse, kas pole?" ägestub Antti. "Ja nii jooksutati meid kaks korda." Reet lisab aga malbemalt, et mõne uue looga tahaks siiski minna.
Teie senised lood pole eriti sõnatihedad, kas millalgi teete ka laule, mille on rohkem sisu?
Reet: "Järgnevatel lugudel tuleb küll tekst rikkalikum ja sisutihedam." Antti: "Vaata, kui diskor on nõrk miksimises, varjab ta selle jutu taha. Kui lool pole erilist meloodiat, varjatakse see sõnade taha. Meil pole sõnum põhiline. Me ei õpeta rahvast."
Mida olete tahtnud öelda looga "Tagasi Su Juurde"?
Antti: "Lool on suur sõnum. Vaata, süütusest laulame me sellepärast, et näiteks inimkonnale jääb alati meelde esimene kosmonaut, esimene astronaut...Tüdrukule jääb meelde esimene mees, kellega ta magab, ühesõnaga, kes talt süütuse võtab. Sellepärast laulame me süütusest," lõpetab Antti tiraadi.
Kas teile endale meeldib muusika, mida teete?
Ja ühest suust vastavad nad: "Jah."
Küsimus Reedale - Kuidas sa suhtusid Pühapäevalehes ilmunud intervjuus Jaak Joala märkusesse sinu kohta? Kõlas umbes nii: "Ma pidin tagumiku peale kukkuma, kui kuulsin Reet Kromelit mingitest maasikatest ja süütusest laulmas."
"Tead, ma olen juba kriitika koha pealt karastuse saanud. Miks ma ei või laulda? See diskomuusika tegemine on minu meelest rikastav kogemus. Pealegi tuleb mul nüüd kohe välja üks uus jazzlaul," lubab Reet.
Kus teid on seni kõige paremini vastu võetud?
"Pärnus, Saaremaal, Raplas, Paides, Tallinnas. Andsime seal üle tunni aja autogramme." räägib Antti. "Rikkusime seal isegi laste särgid ära, sest nad palusid, et me nende pluusidele joonistaksime."
Rääkige naljakatest juhtumitest või äpardustest, mis esinemisaja jooksul on juhtunud.
"Tead, mulle tuli koju külla üks Hiiumaa diskor ja ümises: "Tagasi su juurde.. Tagasi su juurde...Jube hea lugu, huvitav kes seda esitab?" See oli üks naljaks seik "Huvitav on ka see, et noor põlvkond ei tea, milline näeb välja Reet. Vahel lähen mõne suvalise neiukesega kuskile baari ja siis tuleb mõni võõras nooruk juurde ja küsib: "Kuule, kas sa temaga koos lauladki?"

Stella K. Wadowsky25.10.1995. - Meie Meel

Tere, "Ultra-Mid" on Reet Kromeli ja Antti Indowi ühisprojekt.
Selle aasta maikuus valmis kaks edetabelisse mõeldud lugu: "Tagasi Su Juurde" ja "Meie Mees".
Reet, sina oled varasemast tuntud hoopis teise muusikastiili, dzässi esitajana. Kuidas sattusid diskomaailma?
REET: Olen välja kasvanud äärmusest, kus kehtis arvamus, et tümps nullib ära tundelise külje, ja sellepärast ma omal ajal diskot ei väärtustanud. Nüüd arvan: diskot ei maksa seastada vanuse, muusikalise harituse või vaimse tasemega. Ise tunnen, et olen muusikuna justkui eatu - võin tõesti teha väga erinevat muusikat.
Antti, sina oled olnud kümme aastat diskor. Kuidas hakkasid ise muusikat looma ja tegema?
ANTTI: Tõotasin endale, et kümme aastat teen diskot ja siis aitab. Natuke raske oli küll. Sämpleri taga ma nüüd põhiliselt istungi ja ma ei ole mitte üksnes diskomuusikaga katsetanud. Mis diskosse puutub, siis ka seda annab teha väga erinevalt. Muusika on helide maailm ja seal peab olema võimalikukt vähe sõnu. Inimkõnes on ka palju risusõnu. Mõjuva muusikaga õnnestub liigseid sõnu vältida.
Kuidas sulle dzäss istub?
ANTTI: Ma vihkan jatsu.
Aga kuidas siis Reedaga sobite?
ANTTI: Kui kuulsin kord Reeta Otepää linnapea Raidaliga laulmas, sain aru, et kui inimesele on antud tõeline anne, jumalik hääl, ja kui ta on veel ka hea interpreet, siis vahetab ta vajadusel tämbrit ja stiili.
REET: Varem väljendusin ka mina umbes nii: ma vihkan diskot! On rumal end ühe või teise jäiga hoiakuga siduda. Antti on eluaeg olnud aktiivne ja laialdaste huvidega.
ANTTI: Kooliajal seltsisin rohkem nohikutega. Käisin keemiaringis ja raadioringis; oskan teha ka siiditrükki ja mulle meeldib endale ise hõrke salateid valmistada. Muusika on seni olnud huvidest esikohal.
Mis sulle veel meeldib?
ANTTI: Naised. Tõesti, juba kooliajast peale on mulle meeldinud naised. Ka armastus on looming.
Kes on teie lemmikud muusikas?
ANTTI: Yello, Kraftwerk, Art Of Noise, Klaus Schulze, J.M.Jarre.
REET: Kuulan igihaljast. Selle kõrval võiks esile tuua Mariah Carey, Joni Mitchell'i ja Natalie Cole'i.
Kui rikkad on eesti muusikastaarid?
REET: Kui on rikkad, siis peab staaril olema väga hea mänedzer. Lähtuda tuleb sellest, et muusika on muusikule ikkagi eelkõige hobi. Enamasti on staaride rikkus näilik. Kuulsus on meie kapital ja plaat konverteeritav valuuta.
Ja kui rikas sina siis oled?
REET: Mul tulevad aasta lõpul välja helikassett ja plaat.

Juune Holvandus08.11.1995. - L.Kroonika

Exjazzilaulja Reet Kromel hullutab diskopublikut
Tuntud jazzi- ja gospellaulja Reet Kromel on teinud 180-kraadise kannapöörde, seda nii muusikas kui ka oma välises imidzhis. Paarisrakendis diskor Antti Indow'iga, vallutab lehvivate juustega nooruslik blondiin igal pool üle Eesti teismelistest diskopublikut.
Diskomaailma sattus Reet Kromel tänu pimedale juhusele. Oma varieteetrupiga Pirita hotelli klaasbaaris esinedes jäi ta silma diskor Antti Indow'ile, kes tegi talle ettepaneku diskot laulma hakata. "Indow küsis minu käest, kas ma röökida oskan? Olin sellisest küsimuse asetusest mõnevõrra hämmastunud ja küsisin vastu, et kas diskot peab ilmtingimata röökima. Lõõpisime sel teemal mõnda aega ja sinna paika kogu jutt jäigi. Siiski pakkus mulle see naljaga pooleks tehtud ettepanek huvi. Tol hetkel tundus, et disko oleks nagu midagi uut ja huvitavat," meenutab Kromel esimest kohtumist Antti Indow'iga. Esimese konkreetse diskotegemise pakkumine tuli lauljannale Alari Kotkase poolt. "Kotkas helistas mulle ühel õhtul ning pakkus võimalust osaleda Tuleviku Eesti Erakonna valimiskampaania laulu sisse laulmisel. Unise peaga soostusin ja mõne päeva pärast läksin stuudiosse. Kõik läks muidugi ootamatult lihtsalt. Jaanus Raidal räppis, mina laulsin ja selle tulemusena valmis eneselegi hämmastuseks päris hea laul," vaatab Kromel malbelt naeratades minevikku.
Esimene diskolugu vallandas pahameele.
Esimene katsetus diskomaailmas sai lauljale saatuslikuks. "Indow oli seda laulu täiesti juhuslikult raadiost kuulnud ja see meeldis talle," sõnab Reet Kromel rahulolevalt. Edasi arenes kõik peadpööritava kiirusega. Antti Indowi esialgne, pooleldi tõsine, pooleldi naljaga tehtud ettepanek sai korraga reaalsuseks. "Indow võttis minuga ühendust ja ütles, et nüüd hakkame diskot tegema. Ja hakkasimegi," hüüatab diskostaar. Kromel - Indowi ühisprojekti, Ultra-Mid'i esimene laul "Tagasi Su Juurde" vallandas muusikute hulgas tohutu pahameele- ja mõistmatuse tormi. "Selle loo eest on mind ohtralt poriga pillutud," sõnab Kromel naeratades. "Kõik tunnevad mind ju hoopis teise kandi pealt. Seni on mind alati seostatud jazziga, kuid nüüd äkki hakkab Kromel diskot laulma. See oli paljudele suur jahmatus," märgib lauljanna ja lisab pisut raevukalt: "Tahan ja laulan, mis see teiste asi on. Olen selle diskotamise käigus arenenud hoopis suuremaks ja paremaks lauljaks, kui ma seda seni olen olnud." Reet Kromelile tema uus roll meeldib. "Tunnen, et olen muutunud nooremaks ja värskemaks. Aastaid oleks nagu vähemaks jäänud. Olen rahul," kinnitab Kromel ja lisab, et disko on tulnud tema ellu just õigel hetkel. "Enne diskolavale astumist oli mul väga raske periood. Mitte ükski asi ei sujunud nii, nagu oleks tahtnud. Tuli ette närveldamist ja muret, kuid nüüd on see kõik nagu haihtunud," märgib Reet leebelt. Noortepärane muusika ja noor publik on omad jäljed jätnud ka lavatähe välimusse. Lühikese punapea on asendanud pikad blondid juuksed. Diskostaari sõnul tingis taolise imidzhimuutuse eelkõige esitatav muusika. "Diskomuusikat kuulavad enamasti murdeealised, sellepärast arvasin, et välimuse muutumine tuleks mulle kasuks." Diskomaailmas läheb Ultra-Mid'il tõesti suurepäraselt. Lähemal ajal tuleb välja plaat, kindel plaan on minna proovima "Seitsme vapra" saatesse. Tulevikku vaatab Reet Kromel lootusrikkalt. "Tööd on väga palju tehtud ja veel rohkem on ees. On heameel tõdeda, et olen midagi saavutanud ja kui palju on võimalik veel ära teha. Kõik seisab alles ees."

Tõnu E. Paakspuu17.11.1995. - Eesti Ekspress

Diskosuitsust sümfooniatesse
Indow alustas 1984.aastal, mil valitses veel aeg, kui diskori esmane ülesanne oli "raudse eesriide" tagant muusikat kätte saada. Lisaks muusika hankimisele tuli ise tihtipeale ka vajalik tehnika valmis meisterdada. Praegu on selles suhtes lihtsam: võtad ajalehest või raadiosaatest värske edetabeli, rahakoti puuga selga ja vudid esimesse plaadipoodi. Sama lugu on igasuguse tehnikaga.
Antti tehnikahuvi on viinud aga tänaseks selleni, et oma lood teeb mees arvutil ise valmis. Ainult linti laulda tuleb stuudios. Ta on proovinud ka arvutianimatsiooni ja -kujundamist.
Poole aastaga pool plaaditäit lugusid ei ole palju, aga Indow tunnistab ka ise, et ansambli Ultra-Mid tegemine on olnud areng "step by step", visalt ja kulukalt. "Seda muusikat võib kuulata viie aasta pärast," kiidab tegija oma tööd. Esimene lugu, diskoteekides menukas "Tagasi Su Juurde", hakkas Anttil kummitama öösel voodis. Ta meenutab muiates, kuidas jättis oma kaaslanna sinnapaika, istus terve öö arvuti taga ja nuputas loo põhja kallal.
"Suurematel suvistel diskoüritustel tegin siiski kaasa," ei ole Antti rahva tantsitamisest lõplikult loobunud. Oma süü on selles rahakoti vajadustel. Diskoprojekt Ultra-Mid on küll edetabelitesse jõudnud ja singliplaatki väljas, aga seni on tulnud raha põhiliselt välja laduda. "Ainuüksi singli tegemine läks maksma 20 000 krooni," seletab Antti Indow.
Ultra-Mid on vaid üks tahk, esimene aste Antti Indow'i auahnetes plaanides. Oma filmikatsetustele tegi ta ise muusika. Tulevikufantaasiates loodab ta arvutimuusikas pikemaid kompositsioone luua ja sümfooniate kirjutamiseni jõuda.

Jüri Laulik21.11.1995. - Õhtuleht

Kaks sõpra teevad koos muusikat
Üks neist on naine teine mees. Mõlemad alustasid 3-aastaselt laululastena televisioonis. Ainult eri aastatel. Tänaseks on naine endale nime teinud lauljana, mees diskorina.
Olemuslik erinevus
NAINE: Meid seob kardinaalne olemuslik erinevus. Tema on aeglane flegmaatik, mina koleerik. Üht lugu võib teha kuu või paar, on väga põhjalik. Kunstianne seondub tugeva tehnokraatliku mõtlemisega, seetõttu sobib talle arvutimuusika loomine ideaalselt. Võib alati üllatada, sest ei sobi ühtegi kasti, kuhu teda tegelikult tahaks paigutada, elab mingis oma aimatavas maailmas. Kuigi - jõuprintsiipi rakendades võib sealt üht-teist väljagi noppida. Aga üldiselt on ta minu jaoks üsna raske persoon. Meil on intellektuaalne ja elukogemuslik vahe. Ta on natuke poisikeselik.
MEES: Kontsertidel ja reisidel tekivad meil tihti konfliktid. Sest ta on endast õudsalt heal arvamusel. On jah. Pealegi hirmus armukade. Paar head omadust on tal siiski ka - näiteks vaimne side Kosmosega. Saab kuskilt minule arusaamatutest allikatest energiat. See on tohutult võimas ja tema töökus on väga suur. Ja hääl on lausa super, sobib minu muusikaga ideaalselt. Samas armastab ta paljude asjadega korraga tegeleda. Mõned neist võivad seetõttu natuke unarusse jääda. Tahab kangesti domineerida, aga lõpuks olen mina ikkagi see, kes punkti paneb.
Reet Kromelit ja Antti Indowit seob
ULTRA-MID
Tantsumuusikahuvilised teavad nende kolme lugu: "Tagasi Su Juurde", "Meie mees" ja "Mis on armastus" (viimast saab kuulata ka detsembris ilmuval laserplaadil "Eesti Hit 4"). Teoksil on üks klubilugu ning laul peatselt üllitatavale jõuluhitikogumikule. Ultra-Mid on üks väheseid Eesti ansambleid, kes 100 protendiliselt omaloomingut viljeleb. Aasta lõpul näeb ilmavalgust Reet Kromeli soolokassett, kus on tänapäeva populaarmuusikat, aga ka jazziklassikat.
KESKMINE JÄÄB JÄRELE?
Kas "Ultra-Mid" tähendab kuldset keskteed?
INDOW: Võtku seda igaüks, nagu tahab. Tegelikult on Ultra-Mid tulnud arvuti programmilise osaga seotud terminist, mis tähendab muusikakeelt. Inimesed võtavad meid ehk tõesti ultrakesksena. See on õige, sest elame põhimõtte järgi: esimesed tapetakse, tagumised heidetakse, keskmine jääb järele.
Tähendab see ka kompromisside otsimist?
KROMEL: Tõenäoliselt küll, olen ju pikka aega märksa tõsisemat stiili viljelenud. Võtan diskot mänglevalt, kuid igat stiili on võimalik väga hästi teostada. Loomulikult tuleb oma müügihinda tõsta, see ongi üks kompromisse. Tiivustab ennast otsima ja ajakohasemalt teostama - mõned mõtlevad ju, et jazzi tegemine on midagi igavat ja vanaaegset. See on küll natuke väärastunud arusaam, aga kindlasti suureneb tänu kommertsmuusikale ka jazzhuviliste ring. Palju seda jazzi praegu ikka teha saab.
Igati tervitatav põhimõte: massikultuuri kaudu väärtkultuurini!
KROMEL: Siiski on ka töö Ultra-Midis väga põnev protsess. Loominguline töö, mille pärast pole mul põhjust häbi tunda.
RISKI-INIMESED
Olete mõlemad väga mitmekülgsed. Anttit mäletatakse Peda näitejuhtimise eriala 1987.aasta sisseastumiseksamitelt, kitarriga.
INDOW: Tõesti või? Mul paluti seal igasuguseid naljakaid asju teha. Näiteks varest mängida - kraaksusin ja haukusin. Aga ma vist ei osanud varese rolli küllalt hästi sisse elada. Olen isegi õnnelik, et sisse ei saanud. Kitarri pole ma kunagi mängida osanud.
Üks sinu hobidest on ralli?
INDOW: Romuralli. Seal ei pea võitlema esikoha pärast, vaid püüdma jääda just viimaseks. Kevadel lõhkusin ära Moskvitsh IZH-Kombi, mis 10 000 pealtvaataja ees plahvatas põlema. Auto lõigati pärast tükkideks, aga oli võimeline platsilt ära sõitma. Sügisel - õnneks või kahjuks - langesin Moskvitsh 412-ga teisena välja. Kui ikka üks 1,5 tonnine auto tuleb ühelt ja teine samasugune teiselt poolt, võid ärgata kõrvalistemel aku otsas.
KROMEL: Õnneks pole selliseid üritusi palju.
INDOW: Talvel tuleb jäärajasõit. Reet võib tulla kõrvale kaardilugejaks.
KROMEL: Arvad, et sobin komandöriks? Tegelikult olen riski-inimene küll. Ega ma hirmu ei tunne. Hirmu tundmine on üldse üks halb omadus, sest see tõmbab õnnetusi ligi. Arvan, et minu mõtted on piisavalt õiged ja terved.
AVATUD PLAAN
Sinul, Antti, sidet kosmosega pole?
Minul, sidet Kosmosega? Ma usaldan teadvust
KROMEL: Olen avatud vaimuga inimene. Ja see minu Kosmos on avatud plaan. Ma ei saa seda sõnadesse panna. Nopid infot siit ja sealt ning see tuleb sinust läbi. Tunnen, et mul on tohutult elujõudu. Jooksen, pea laiali otsas, ei oska energiat kõige õigemini rakendada. Olen emotsionaalne ja haavatav, seetõttu on mul raske elada. Lähen igast asjast põlema, kuigi tean, et peaks end säästma ning kaitsekihti ümber kasvatama. Kõigil meil on vead, aga hetkel tuleb anda parim - see on mu elu põhimõte.
INDOW: Ta üritab oma maailmavaadet mulle peale suruda, aga õnneks olen väljakujunenud isiksus. Minu mõttemaailma ei saa enam ära tahuda.
KROMEL: Lindistasime üleeile Linnahalli stuudios, ja mina sattusin ühe krishnaiidiga rääkima. Meil tekkis kohe kontakt.
INDOW: Heh, heh, umbes nii, et tule taimetoidu restorani ja kõik läheb hästi!
KROMEL: Ta ütles, et inimene on võimeline igal ajal, igas vanuses muutuma. Aga Anttiga me kogu aeg sel teemal vaidleme. Sest Antti ütleb, et inimene kujuneb teatud vanuses lõplikult välja.
INDOW: Iseloom ei muutu. Loomulikult inimene areneb. Evolutsioon ja puha - see on loomulik nähe. Aga ükski ema ei ole oma last õpetanud jooma, saama alkohoolikuks. Kui, siis need eeldused on temas juba lihtsalt sees ning seda muuta ei saa. Samamoodi, kui mees hakkab meest armastama või kama kõik, mida tegema, näiteks riskima eluga. Seda ei saa muuta.
KROMEL: Midagi on alati õhus kirjas. Me peame kannatustega leppima ja nad omaks võtma. Siis inimene areneb. Halva peab alati heaks mõtlema. See on ilukõne, aga ma tõesti arvan nii. Siis saab nendest vastikutest tõketest ja arusaamatustest üle.
NAGU MAJA EHITAMINE
Miks Antti ei laula?
INDOW: Jäägu laulmine Reedale. Mind on väga palju kritiseeritud.
KROMEL: Anttit on kritiseeritud põhjendamatult. Kuulan teisi laulvaid diskoreid, ja kõige parem hääl on ikkagi Antti Indowil. Kõigil teistel lööb läbi isetegevuse maik. Antti suur pluss on seegi, et ta kirjutab laule ja tekste ise, pole läinud kergema vastupanu teed nagu need, kes kopeerivad välismaa laulusid. Antti olemust sümboliseerib väga hästi tema enda loodud "Meie mees". Ultra-Mid ei olegi sellepärast teab mis popiks saanud, et me pole teinud kavereid.
Lugusid on liiga vähe.
KROMEL: Loo tegemine on nagu suure maja ehitamine.
INDOW: Kõigepealt Reet helistab, kisab, karjub, miks midagi tehtud ei ole.
KROMEL: Need on lihtsalt minu sisemised temporütmid. Ma olen skorpion, koleerik, kiire tegutseja. Antti, vastupidi, teeb tasa-targu üht lugu 10 korda ümber, jõuab eesmärgini teisi teid pidi. Ta on vähk. Mina teen enne laua peal paar tiiru ära, kuni Antti lõpuks oma kestast välja saab.
MAKSEVAHEND
Kaks lugu koos eri versioonidega on "Ultra-Midi"singlil?
KROMEL: Mul on muuseas üks plaat kotis.
INDOW: Ka minul on üks kaasas. See on ju maksevahend. Pooltel eesti politseinikel on plaat olemas. Oleme ka baarides plaadiga maksnud, samuti kontsertidele, diskoteekidesse ja kõrtsidesse sissepääsuks. Nagu konverteeritav valuuta.
TEISMELISED MÕISTAVAD
Milline on teie lavashow?
KROMEL: Mina, Antti ja kaks tantsutüdrukut. Programm kestab üle poole tunni. Me ei tee estraadi, meie lavashow on vihane ja tõsine.
INDOW: Viis lugu pluss intro. Rohkem on meid omaks võtnud teismelised. Aga kõrtsudes tekib alalõpmata probleeme. Keskealised ja vanemad vaatavad, silmad pärani, tantsutüdrukute seeliku alla, ning meie kostüüme nähes läheb neil suu lahti. Neile ei jõua kohale, mis laval toimub.
KROMEL: Käisime Tõrvas, ja seal heideti ette, et laulame Hovery Coveryt!
INDOW: Tean, et Kose sanatoorses koolis tehti levimuusika kontrolltöid. Üks meie lugu aeti hoopis Kuldse Trioga segi, ning Kromelist oli saanud Promel.
KROMEL: Kujutad ette - Promel!
Mis saab siis, kui Reet nüüd äkki POOLEKS AASTAKS JAAPANISSE sõidab?
KROMEL: Võimalik, et läheme sinna koos mu varieteetrupiga, aga tahan lisaks ka üksinda pianobaaris esineda. Tööd näib selles Tokyo-lähedases hotellis olevat. Ja kus sa Eestis pooleaastast pidevat tööleoingut leiad? Siin läheb ju energia põhiliselt sebimisele.
INDOW: Peaksime Reedaga jaapani restorani söömist praktiseerima minema. Et ta seal hakkama saaks. Kui ta tõesti ära läheb, siis kas teeme hulga lugusid varuks, et keegi tema äraolekut tähele ei paneks, või tuleb jälle üks uus bänd välja mõelda.
Projekte sul on?
INDOW: Oo jaa. Näiteks projekt S.A.S.S. ansamblis löövad 100protsendiliselt kaasa seksuaalvähemused, kodutud ja joodikud.
KROMEL: Sellest, eriti esimestest, ju tavaliselt ei räägita ....
INDOW: See on just mis inimesi huvitab. Peab tegema kõik, et nad ei tunneks ennast ühiskonnast kõrvalejäetutena.
KROMEL: Loodame, et Antti ....
tuleb Jaapanisse külla?
Jah, aga aitab mul enne ka soolokasseti välja anda.

Verni Leivak
PLAKATIDFOTOD
Linnahallis salvestusel, helipuldis Peeter Määrits
CD plaadi esitlus Valguse baaris
Linnahallis salvestusel, helipuldis Peeter Määrits
Segasuma tuur: Propeller, Ultra-Mid, Kalle ja Astra, Mr. Happyman, Pantera
Kiire make-up minu Nissan BlueBirdis
Kontsert Saaremaal
Kontsert Saaremaal
Kontsert Paide Laululaval
Kontsert Paide Laululaval
Kontsert Pärnu Vallikäärus
Kontsert Tallinna Lauluväljakul
Kontsert Tallinna Lauluväljakul
Kontsert Tallinna Lauluväljakul
Kontsert Tallinna Lauluväljakul
Fännid, tänud, kingid
Kontsert Haapsalu ööklubis Club Africa
Kontsert Tartu ööklubis Antlantis
Kontsert Pärnu ööklubis Mirage
Kontsert Pärnu ööklubis Mirage
Reet Kromel ja Antti IndowTÄNUD

NB! Nende toega sai Ultra-Mid'i CD-singli (Eesti esimene ühebändi müügisingel) ilmumine võimalikuks.


A:\IND0W © 1994-1996. Copyright. Kõik õigused on kaitstud + +